Alfons Åberg bygger Nya Karolinska

Alfons Åbergs bygger Nya Karolinska

Alfons Åberg bygger Nya Karolinska är namnet på den mest omtalade barnboken just nu. Det mest häpnadsväckande är att den 24 sidor långa boken kostat 2 miljarder kronor att ta fram. 
– Det är en liten summa jämfört med kostnaden för hela sjukhuset och boken utgör ju ritningen för hur Nya Karolinska skulle byggas, säger författaren Gunilla Bergström.

En anledning till att Nya Karolinska sjukhuset blev en investering på miljoner miljarder biljoner biljarder kronor är att ingen på byggarbetsplatsen fick använda såg. Alfons Åbergs pappa utgjorde på så vis arbetsledare för bygget av Nya Karolinska.
– Ja, ja. Men rör inte sågen, säger Alfons pappa.

Fackförbundet Byggnads har länge klagat på att byggjobbarna tvingades använda allt från sprängämnen till metoder som att böja balkar och stänger tills de gick av. Allt provades utom att använda en såg. 
– Vi såg inte sågförbudet komma. Då hade vi aldrig accepterat dessa villkor, säger fackpamp Fjodor Sosseson. 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

(Spamcheck Enabled)